Robert Lewandowski: cel mai bun atacant al lui FC Bayern din ultimii 20 de ani?

Robert Lewandowski a reuşit aseară o dublă pentru Polonia, reconfirmând faptul că este atacantul momentului în fotbalul mare. La cum merge în acest sezon ai zice că FC Bayern n-a avut de mulţi ani un marcator ca el. Ca să verific această impresie i-am comparat cifrele din oficiale cu ale celorlalţi atacanţi importanţi care au jucat pentru bavarezi în ultimele două decenii.

M-a interesat să aflu dacă cineva a înscris mai mult decât polonezul în acelaşi număr de meciuri disputate de la debutul în tricoul lui FC Bayern, timpul mediu de care au avut nevoie pentru o reuşită şi raportul dintre partidele jucate şi cele în care au marcat (pentru că, măcar teoretic, mi se pare mai bine să înscrii puţin, dar des, decât rar, dar mult).

8. Klose 43/150 (28,66%)

Răspunsul meu la întrebarea din titlu: dacă nu e deja, are şanse mari să devină. Cu foarte importanta menţiune că, în marea majoritate a cazurilor, cifrele (mă refer la cele din ultimele două clasamente) scad o dată cu trecerea timpului.

Anunțuri

17 comentarii la “Robert Lewandowski: cel mai bun atacant al lui FC Bayern din ultimii 20 de ani?

1. Subscriu ca este prematur sa ne pronuntam
    Trebuie sa treaca cativa ani pt a-l include intr-o galerie selecta…
    Acesti cativa ani sa aduca meciuri mari…si, de ce nu, goluri decisive
    Asa cum spui, are toate sansele sa fie(eu parca vad ceva din van basten in el – nu numai modul cum ridica mana dupa gol)…insa trebuie sa arate cate e de Mare…in meciurile Mari…cu Barca, Real, Man Utd etc…vor veni si acestea si vom vedea…
    Personal pariez pe el….

2. Hai sa facem o comparatie intre Lewandowski, Messi si Ronaldo sa vedem cum stam.Am luat in calcul numarul de minute jucate si numarul de goluri inscrise in preliminarele Euro 2016 respectiv copa America pentru Messi,sezonul 2015-2016 UCL,supercupe,precum si competitiile interne (2015-2016).Stiu ce o sa ziceti unii ca nu e corect sa compari un turneu final(copa America) cu preliminariile Euro 2016 dar zic eu ca nici Polonia nu e Argentina.
    La numarul minute jucate si goluri marcate avem urmatoarea situatie:Lewandowski 1614 minute si 28 de goluri ,Ronaldo 1350 si 15 goluri ,Messi 1360 si 7 goluri.Practic Messi si Ronaldo impreuna nu au atatea goluri cat are Lewandowski .
    Daca facem raportul minutelor jucate si a golurilor marcate avem urmatorul clasament:
    1 Lewandowski 57,6 minute/gol marcat !!!
    2 Ronaldo 90 minute/gol marcat
    3 Messi 194,2 minute/gol marcat

• Să sugerezi că Lewa e peste sau cel puţin la nivelul lui Messi sau al lui Ronaldo (pe care, sincer, nu-l suport) este ridicol deocamdată, oricum ai da-o. Da, cifrele din sezonul ăsta îl ajută, dar să fim serioşi: perioada de timp luată în calcul e prea mică. Până la Messi sau Ronaldo, polonezul trebuie să-l depăşească pe Toni sau pe Gomez.

• Normal, nu pot contrazice evidenţa, dar am avut impresia că vrei să-l aşezi pe Lewa în aceeaşi categorie valorică cu Messi şi Ronaldo, invocând forma bună din ultimele luni. Dacă m-am înşelat, îmi cer scuze.
          Oricum, ultimii doi nu sunt atacanţi centrali şi nu au jucat niciodată la FC Bayern.
          Şi nu ai răspuns la întrebarea din titlu.

• In nici un caz in acest moment nu e cel mai bun atacant din ultimii 20 de ani însă daca va mai juca cel puțin 3-4 sezoane la acest nivel are sanse mari sa devina. Oricum indiferent de cifre ca sa rămână in istorie ca „cel mai bun” trebuie ca si echipa sa castige cel puțin 1-2 trofee CL.

3. Cu tristete in suflet vad ca l-ai sarit pe Morarul meu preferat :)
    Stiu, ai putea spune ca nu e varf pur (desi in fisa postului scrie si asta) dar:
    – la primul clasament e chiar sub Gomez – cu 22 de goluri in primele 60 de meciuri, din pozitia de racan-promovat si nu titrat-cumparat.
    – la ultimul clasament e lejer peste Elber (pe 6) cu 41.58%
    Cu modestia-i caracteristica sunt sigur ca nu aspira la titlul de cel mai bun marcator al lui Bayern din ultimii 20 de ani. Dar macar , o mentiune, ceva acolo… :))

4. cred ca statistica gol per minut nu este chiar cel mai potrivit instrument pentru o astfel de analiza… contexte diferite: coechipieri de valori diferite, adversari de alti calibru, etc. .. poate sunt mai retro in optiuni dar Elber ramane cel mai mare pentru mine, in primul rand pentru ca ii ardeam pe galacticii aia adevarati (nu minionii gelatului) pe unde ii prindeam si nu erau decat Effe si nebunul de Basler la livrat assisturi…

• Dacă e vorba de cine mi-a plăcut cel mai mult în perioada amintită, te înţeleg: Elber este şi preferatul meu (alături de Makaay). Nu susţin că statisticile postate sunt cele mai potrivite, dar am sperat că vor tempera sentimentalismul şi vor favoriza obiectivitatea.