2:1 la Leverkusen: rezultat parcă o idee mai bun decât jocul practicat

Cu o echipă lipsită de câțiva titulari obișnuiți [Neuer – Rafinha, Boateng, Dante, Alaba – Martínez, Gustavo (79 Timoșciuk) – Robben (73 Van Buyten), Schweinsteiger, Shaqiri – Gomez (71 Pizarro)] am dominat categoric prima repriză a meciului de la Leverkusen. După câteva ocazii măricele irosite, Gomez a deschis scorul în minutul 37 la capătul unei faze de toate frumusețea, marcând al 134-lea gol în Bundesliga și depășindu-l la acest capitol pe Elber.

Prea precaute până la pauză, cu un joc prea simplist și defensiv pentru locul 3 în Bundesliga, gazdele au insistat mai mult în partea a doua și n-aș putea spune că n-au meritat egalarea semnată de Rolfes în minutul 75, în urma unui corner la care a rămas nemarcat în careu. Victoria noastră a venit în minutul 87, la o liberă bătută de Schweinsteiger și deviată în propria poartă de Wollscheid (aici e momentul să ne amintim cum au câștigat ei la München).

Concluzia: rezultat cu o idee mai bun decât jocul arătat pe durata întregului meci.

Aroganța: ne-am asigurat prezența în grupele Ligii, cu opt etape înainte de sfârșitul sezonului.

Dilema: vom juca cu trei șesari și contra lui Juventus?

Anunțuri

9 comentarii la “2:1 la Leverkusen: rezultat parcă o idee mai bun decât jocul practicat

1. Lever a jucat la fel de prost ca in meciurile care au dus la eliminarea lor din EL si Bayern a jucat la fel de aiurea ca in ultimele 3 meciuri, acum facandu-se o serie de 4 meciuri penibile.

Daca nu intervine rapid o schimbare majora in prezenta pe teren, putem sa ne pregatin de porecla de Bayern Loserkusen pt ca o sa fim eliminate din ambele cupe (UCL si DFB).

La cum se prezinta acum primele 6 locuri din Bundesliga, fara investitii serioase la vara, urmeaza sa vedem un 2014 in cupele europene unde doar 2 din 6 echipe o sa prinda primavera.

Ca o concluzie a meciului benzile au fost penibile cu Robben in frunte. S-a jucat pe un teren la fel de lat ca al Barcelonei si, in loc sa profitam de ocazie si sa testam un joc rapid pe benzi, s-a jucat la misto doar pe centru pierzandu-se multe mingii asa.

2. cu fiecare meci ma conving ca martinez nu este mai mult decit un jucator care alerga si mai recupereaza mingi,nu are nici sut si nici instinctul de a pasa,nu aduce nimic nou echipei
    l-as remarca doar pe alba care ramine la fel de incisiv si se vede lipsa lui ribery care facea ca jocul sa curga altfel decit acum
    sper sa fim mai italieni ca italienii caci intr-un duel italiano-german raminem iar repetenti,ma tem

• Mie mi s-a parut ca Javi a facut un joc bun. Era singurul care alerga sa fie liber/demarcat pt pasele fundasilor, a castigat destule dueluri si a fost mai tot timpul langa aparare.

• Martinez a jucat foarte slab în returul cu Arsenal; ieri n-a fost chiar rău, dar tot s-a văzut că suferă când nu-l are pereche pe Schweinsteiger. Nici Del Bosque nu l-a convocat la națională, susținând că ”e departe de forma ideală, chiar dacă joacă meci de meci la Bayern”.

• Ma bucur ca Martinez nu a fost convocat. Are ocazia sa se odihneasca si, sunt de acord cu Del Bosque. Ca si Schweini, cred ca Javi are un potential de dezvoltare foarte mare, spre deosebire de un Gustavo sau Timo care nu pot sa jaoce mai bine decat o fac acum.
        Cand ceilalti din jur joaca extraordinary de prost e greu sa vezi mijlocasul defensive sau atacantii jucand fantastic. Doar eficienta fundasilor se poate vedea super bine cand restul echipei joaca prost.

3. Un pic off-topic, cred ca cea mai tare mutare pt Germania ar fi ca Jupp sa ia nationala de la vara. Jogi e fara idei de destule campionate incoace si Jupp ar putea sa aduca un stil balansat ca al lui del Bosque.

• Interesantă propunere, deși utopică, pentru că Low e în plin contract. Dar postul de selecționer i-ar veni mănușă lui Heynckes, ținând cont de vârstă și de frecvența mult mai redusă a acțiunilor.

• Nu stiu cat de utopia e. Statistic vorbind, marea majoritate a antrenorilor sunt dati afara cat timp sunt inca sub contract iar Low, cu un lot super valoros, nu a castigat absolut nimic.

• Interesează-te cum s-au încheiat mandatele celorlalți selecționeri ai Germaniei (demiteri / demisii / final de contract); după aceea îți va fi imposibil să consideri înlocuirea lui Low cu Heynckes altfel decât o utopie.