Restart cu Freiburg

Meciul de mâine cu Freiburg (19:30, DigiSportPlus) oferă ocazia unui nou început, după ce eşecul dulce de la Florenţa a pus capăt invincibilităţii noastre de câteva luni. Scăpaţi cu bine de pe terenul italienilor, jucătorii sunt mai relaxaţi psihic, dar mulţi se resimt fizic.

Contra penultimei clasate vor absenta în mod sigur Ribéry, Mario Gomez, Demichelis (toţi trei accidentaţi), Hamit Altintop (gripat) şi Schweinsteiger (suspendat), cărora li se poate adăuga Van Bommel, incert din cauza unei infecţii nazale. De necazul lui Schweini poate profita ucraineanul Timoşciuk, care are ocazia să joace tot meciul şi să ne demonstreze ce „piesă” este. Noi şanse de a puncta în lupta pentru un loc de titular vor avea inclusiv Olici şi Klose, reduşi cam de multişor la statutul de „eterne rezerve”. Cu toate acestea, victoria este absolut necesară şi la îndemână.

Pronostic: FC Bayern – SC Freiburg 3:1 (Robben, Olici, Klose)