Reintrăm în ritm la Basel

După cum probabil deja ştiaţi, astăzi bifăm singurul amical al pauzei de iarnă. De la ora 20:00 dăm piept, la Basel, cu FC-ul local. Cu excepţia lui Robben şi Ribéry, rămaşi acasă pentru antrenamente individuale, toţi jucătorii vor face deplasarea în Elveţia. „Acest test ne foloseşte pentru a reintra în ritm în vederea meciului de vineri cu Hoffenheim”, a declarat Van Gaal. Pentru că nu ştiu dacă voi vedea partida, va fi interesant să citesc aici impresiile voastre, ale celor care o vor putea urmări. Aştept să ne dăm cu părerea, în timpul sau la finalul confruntării.

Anunțuri

13 comentarii la “Reintrăm în ritm la Basel

1. 1-0 Basel, minutul 10. Gorjene, pronosticul tau sta inca in picioare. Jucam in formula Butt – Lahm, Van Buyten, Demichelis, Badstuber – Mulller, Van Bommel, Schweinsteiger, Pranjici – Olici, Gomez. Golul lui Streller a picat si din cauza nehotararii lui Van Buyten, care l-a atacat prea moale pe elvetian in careu.

min. 20, tot 1-0 pentru gazde. Ajungem relativ usor in preajma careului lui Basel, dar suntem inexacti la ultima pasa. In aparare, Demichelis si Van Buyten par adormiti deocamdata.

min. 30, scor neschimbat. Jucam cam la fel, adica destul de bine. Olici a ratat o sansa bunicica, iar cel mai bun bavarez e Muller, care face cam ce vrea pe partea dreapta.

PAUZA. In ultimul sfert de ora am avut cateva suturi pe poarta gazdelor, dar prea slabe, cu exceptia unuia expediat de Schweini, care l-a intins serios pe Wessels, fostul nostru goalkeeper.

2. Lahm da niste centrari parca joaca pentru Basel. Iar fundasii centrali sunt cel mult de divizia A romaneasca. Imi revin in cap meciurile de la inceputul sezonului.

3. Clar, stoperii nu-s conectati la meci. Buba cu centrarile la Lahm dateaza de cand a fost mutat pe dreapta. Pe stanga era mult mai bun, si cu mingea la picior, si la centrari.

min 46. La noi au intrat Rensing, Braafheid, Contento, Lell, Gorlitz, Timosciuk, Alaba, Altintop, Ekici si Klose. Au iesit Butt, Badstuber, Demichelis, Van Buyten, Lahm, Schweini, Van Bommel, Muller, Gomez si Olici.

4. Uite asta este cea mai mare greseala a celor de la Bayern. Sa il mute de pe stanga, pe dreapta pe Lahm. A fost de doua ori in echipa Europei ca si fundas stanga iar acum doar fanii Bundesligi mai stiu de el. Grava eroare sa nu poti aduce un fundas dreapta de caliatte.

5. N-au luat un fundas dreapta gandindu-se ca iau unul stanga. Pana la urma au fost 2 si nici unul nu a dat satisfactie. Fara doar si poate, a fost o mare greseala.

min 60. Nu prea pot sa-mi dau seama ce pot juniorii Ekici, Contento si Alaba, din cauza haosului care s-a instalat in echipa dupa schimbarile numeroase de la pauza.

min 70. Ekici (64) si Alaba (65) au avut cele mai mari sanse de a egala, dar ambele suturi au fost prea prost plasate: ba pe langa poarta, ba in portar.

min 73. 1-1, GOL ALTINTOP! Sut deviat din lovitura libera, care il pacaleste pe Wessels.

min 87. 1-3, KLOSE x 2! Batranul Miro nu se lasa si pune presiune pe Olici si Gomez.